Aktuality
Stretnutie družobných obcí v Ráckeve 2017
22.11.2017 15:03Stretnutie družobných obcí v Ráckeve
Učenie sa navzájom – obnovenie Európskej únie
Ráckeve /Maďarsko/ v dňoch 16.09.2017 – 20.09.2017 usporiadalo stretnutie družobných obcí pod názvom „Učenie sa navzájom – obnovenie Európskej únie“. Projekt bol financovaný z programu Európskej únie „Európa pre občanov“.
Účastníci projektu: Calden /Nemecko,22 osôb/, Ciumani /Rumunsko, 16 osôb/, Skorenovac /Srbsko, 16 osôb/, Ráckeve /Maďarsko, 20 osôb/, Nenince /Slovensko, 16 osôb/, Baktaloranthaza /Maďarsko, 16 osôb/.
Programy tejto udalosti prispeli k posilneniu európskej integrácii.
Prvý deň po privítaní hosťov nasledovalo vzájomné spoznávanie sa. Druhý deň sa začal predstavením
súčasnej situácie EU a predstavením úloh do budúcnosti, jej dlhodobú víziu, demokratickosť.
Tretí deň sa s problémami EU zaoberala mladšia generácia, a to užívanie spoločenských médií, spoznávanie nových projektov zamerajúcich sa na ďalší rozvoj EU.
Štvrtý deň bol rekapituláciou predošlých dní, prípravou podkladov pre médiá. Účastníci sa dohodli, že stretnutie prispelo k poznaniu nových poznatkov.
Komunikácie prebiehali v každej vekovej skupine zúčastnených krajín. Medzi účastníkmi boli pracovníci samospráv a predstavitelia iných povolaní.
Dialóg medzi jednotlivými kultúrami napreduje v navýšení tolerancie, porozumenia. Preto bolo toto stretnutie efektívnym prostriedkom vo vytvorení spoločnej európskej identity.
Town Twinning Event in Rackeve
Learning from each other - The renewal of the European Union
Within the framework of the “Europe for Citizens” programme the Municipality of Rackeve (Hungary) organised a Town Twinning event with the theme “Learning from each other - The renewal of the European Union” 16-20 September, 2017.
The project was funded with the support of the European Union under the Programme "Europe for Citizens”. It involved the towns of Calden (Germany, 22 participants), Ciumani (Romania, 16 participants), Skorenovac (Serbia, 16 participants), Rackeve (Hungary, 20 participants), Nenince (Slovakia, 16 participants), Baktalórántháza (Hungary, 16 participants).
The activities of the project contributed to strengthening European integration and to encouraging the engagement of citizens of the participating countries in the issues of the Union.
Upon arrival on the first day the delegations of the town twinning partners were welcome and introduced.
The opening speech of the second day gave insight of the current situation and future tasks of the EU. It was followed by workshops reviewing long term vision of the EU, the opportunities for creating a more democratic union, and discussing what kind of EU the participants want.
The workshops on the third day examined the ways of strengthening engagement of the younger generations, encouraging civic participation and the opportunities of social media. The participants also shared information on their best practices.
The fourth day was devoted to the summary of the outcome of the workshops and preparing press information.
On the fifth, closing day the participants expressed their intention to continue discussions on the future of Europe as they had a great amount of useful information during this event.
The Workshop sessions were characterised by transnationality and diversity. Each team included participants from all twin towns from all countries. Teams represented diversity in terms of age group, social background. They included municipality employees and other professionals.
Cross-border dialogue fosters understanding each other, increases tolerance and respect and promotes finding solutions to issues together. Therefore the event was an effective tool for shaping common European identity.
Informácie pre voliča
10.10.2017 15:38
Voľby
do orgánov samosprávnych krajov
Informácie pre voliča
I
Dátum a čas konania volieb
Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa konajú
v sobotu 4. novembra 2017 od 7:00 do 22:00 h.
II
Právo voliť
Právo voliť do orgánov samosprávnych krajov má občan Slovenskej republiky a cudzinec,
ktorý má trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia samosprávneho kraja, alebo má trvalý pobyt
vo vojenskom obvode, ktorý patrí na účely volieb do orgánov samosprávneho kraja do jeho územia (ďalej len „obyvateľ samosprávneho kraja“) a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku.
Prekážkou práva voliť je
- zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia,
- výkon trestu odňatia slobody uložený za spáchanie obzvlášť závažného zločinu.
III
Právo byť volený
Za poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja môže byť zvolený obyvateľ samosprávneho kraja, ktorý má trvalý pobyt v obci alebo vo vojenskom obvode, ktoré patria do územia volebného obvodu, v ktorom kandiduje, a najneskôr v deň volieb dovŕši 18 rokov veku.
Za predsedu samosprávneho kraja môže byť zvolený obyvateľ samosprávneho kraja, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 25 rokov veku.
Prekážkou práva byť volený je
- výkon trestu odňatia slobody,
- právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené,
- pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.
IV
Spôsob hlasovania
Volič môže voliť len v obci svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov
je zapísaný.
Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu alebo dokladu o pobyte pre cudzinca.
Potom okrsková volebná komisia zakrúžkuje poradové číslo voliča v zozname voličov a vydá voličovi dva hlasovacie lístky - hlasovací lístok pre voľby do zastupiteľstva a hlasovací lístok pre voľby predsedu samosprávneho kraja a prázdnu obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky obce (mesta alebo mestskej časti). Prevzatie hlasovacích lístkov a obálky potvrdí volič v zozname voličov vlastnoručným podpisom.
Každý volič sa musí pred hlasovaním odobrať do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Voličovi, ktorý nevstúpi do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov, okrsková volebná komisia hlasovanie neumožní.
Na hlasovacom lístku pre voľby do zastupiteľstva môže volič zakrúžkovať najviac toľko poradových čísiel kandidátov, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených. (Počet poslancov, ktorý sa volí vo volebnom obvode je uvedený na hlasovacom lístku.)
Na hlasovacom lístku pre voľby predsedu môže volič zakrúžkovať poradové číslo len jedného kandidáta.
V osobitnom priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží volič do obálky jeden hlasovací lístok pre voľby do zastupiteľstva a jeden hlasovací lístok pre voľby predsedu samosprávneho kraja. Volič hlasuje tak, že po opustení osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov vloží obálku do volebnej schránky.
Na požiadanie voliča mu okrsková volebná komisia vydá za nesprávne upravené hlasovacie lístky iné. Nesprávne upravené hlasovacie lístky vloží volič do schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.
Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať a oznámi pred hlasovaním túto skutočnosť okrskovej volebnej komisii, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, aby podľa jeho pokynov a zákona upravila hlasovací lístok a vložila do obálky. Obidve osoby pred vstupom do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov člen okrskovej volebnej komisie poučí o spôsobe hlasovania a o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb. Členovia okrskovej volebnej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky.
Volič, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, môže požiadať, aby obálku do volebnej schránky v jeho prítomnosti vložila iná osoba, nie však člen okrskovej volebnej komisie.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.
Volič je povinný odložiť nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur.
ZOZNAM ZAREGISTROVANÝCH KANDIDÁTOV pre voľby do zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja podľa volebných obvodov.pdf (212 kB)
ZOZNAM ZAREGISTROVANÝCH KANDIDÁTOV pre voľby predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.pdf (209,8 kB)
14. Deň obce Nenince - Program
25.07.2017 13:58Základná umelecká škola
16.06.2017 10:16Špeciálna výstava Slovakia MOLOSS Clubu
25.04.2016 22:12https://www.molossclub.sk/uvod.htm
Elektronická adresa
10.12.2015 14:41Výberové konanie
15.06.2015 11:55
Špeciálna výstava Slovakia MOLOSS Clubu
24.04.2015 11:21Ustanovujúce zasadnutie Obecného zastupiteľstva Nenince
09.12.2014 09:17Výsledky komunálnych volieb 2014
18.11.2014 09:11Výsledky volieb starostov 2014:
Kuzma Zoltán-427
Miškey József-241
Juraj Boldog-107
Darina Antolíková-67
Attila Antolík-21
Poslanci:
Terézia Töröková, SMK-MKP , 483
Jozef Gyurkovics, SMK-MKP , 471
Karol Görög, nezávislý , 470
Gabriel Katyi, NOVA , 449
Darina Antolíková, SDKÚ-DS , 382
Miroslav Bielik, SMER-SD , 366
Balázs Miškey, Strana moderného Slovenska , 352
Ladislav Tóth, SMK-MKP , 350
Ladislav Híves, SMK-MKP , 335
Poradie ďalších kandidátov:
Hiveš Ladislav , 277
Kuzma Zoltán , 277
Balková Žofia , 250
Ohajda Ľuboš , 242
Török Attila , 228
Baška Ladislav , 208
Bodzsár František , 150
Antolík Attila , 124
Kiss Rita , 124
Lacko Imrich , 114
Batta Attila , 75